Engellilere Cinsel Asistanlık Hizmeti Verilmeli mi?

Raporla
Soru

Lütfen bu soru ile ilgili eklemek veya paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi kısaca yazın.

Raporla
İptal

Engellilere Cinsel Asistanlık Hizmeti Verilmeli mi? Dünyada örnekleri olan bu hizmet için neler düşünüyorsunuz?

Cevap ( 1 )

 1. Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Raporla
  İptal

  Bu soruya en güzel cevap Yasadikca.com’da geçen bir haberler verilebilir.

  Bazı Avrupa ülkelerinin ‘profesyonel meslek’ saydığı cinsel asistanlığa, diğerlerinde farklı gözle bakılıyor. Bu da bu mesleği icra edenleri de, hizmeti alanları da rencide ediyor.

  Hürriyet’in haberine göre; Avrupa’da engelli insanların cinselliklerini yaşamalarına yardımcı olmayı öngören ve profesyonel bir meslek olarak kabul gören cinsel asistanlık tartışma konusu. 50 yaşında ve üç çocuk babası olan İsviçreli Jacques Arnould, işi hakkında konuşan nadir cinsel asistanlardan biri. Bu işi yapıp da basına konuşan ender insanlardan olan Arnould’a göre, İsviçre’de bile son 8 yıldır meslek statüsü kazanan cinsel asistanlık, halen tabu. Diplomalı bir fizyoterapist olan Arnould, AFP’ye, “Engelli de insandır. Fantezileri, beklentileri, arzuları var. Cinsel asistanın işi bunlara cevap vermek ve cinselliğini aktive edip kendisini normal bir insan gibi hissetmesini sağlamak” dedi.

  SAATTE 400 LİRA

  İşin mahiyeti ise biraz belirsiz. Bazı cinsel asistanlar, engelli hastaya “nasıl dokunacağını ve dokunulacağını” gösteriyor. Bazıları ise “orgazma ulaşmasına yardımcı oluyor.” Burada belirleyici olan, kişinin ihtiyaçlarının ne olduğu ile fiziksel olarak ne kadarına ulaşabileceği. Cinsel asistanlar, Hollanda, Almanya ve Danimarka’da da var. Ancak Fransa gibi meslek statüsü verilmemiş ülkelerde engelliler bunun mücadelesini veriyor. İsviçre’de cinsel asistan “bakıcı” olarak kabul edilmiyor, bu nedenle hasta ücreti kendisi ödüyor. Örneğin Michelle adlı bir cinsel asistan, hastadan saatte 222 euro (yaklaşık 400 lira) talep ediyor.

  CİNSEL İLİŞKİ YOK

  Bunun karşılığında klasik masajdan erojen bölge masajına (mastürbasyon) kadar bir dizi hizmet sunuyor. Cinsel ilişkiye (penetrasyon) ise izin verilmiyor. Michelle, “Bu tür talepte bulunanları tanıdığım fahişelere yönlendiriyorum” diyor. Cinsel asistanlar, fahişelere göre aileler tarafından da “daha makul” görülüyor. Cinsel asistanlar, “daha fazla zaman ve temas” ihtiyacı olan engellilere daha duyarlı bir hizmet sunuyor. Onların fiziksel engellerine göre bilinçli hareket ediyor.

  Kaynak: Yasadikca.com

Bir Cevap Yazın


Yanıt vererek Hizmet Politikası kabul etmiş olursunuz.