Zihinsel engellilere eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri ömür boyu mu veriliyor?

Raporla
Soru

Lütfen bu soru ile ilgili eklemek veya paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi kısaca yazın.

Raporla
İptal

Aileleri bilgilendirici bilgilerinizi bekliyoruz.

Cevaplar ( 2 )

  0
  2014-01-08T23:18:18+02:00

  Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Raporla
  İptal

  Bu soruya en güzel cevabı Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz vermiş. Dankaz’ın açıklaması şöyle;

  Zihinsel engellilerin eğitim almalarına yaş sınırı getirildiğini ifade eden Dankaz, Rehberlik Araştırma Merkezlerinin (RAM) verdiği raporlara göre çocukların, 23 yaşına kadar eğitim alabildiğini söyledi. Belli bir yaştan sonra ‘eğitime ihtiyacı yoktur’ denildiğini dile getiren Dankaz, çocukların halk eğitim merkezlerine gönderildiğini ancak halk eğitim kurslarının da süresinin sınırlı olduğunu kaydetti. Dankaz, eğitime bir kez katılanların 6 ay ve 2 yıl kursa katılamadığına dikkati çekti.

  “Zihinsel engellilerin eğitimlerinin eğitim kurumlarında verilmesini istiyoruz, halk eğitim merkezlerine devredilmemesi gerekiyor” diyen Dankaz, halk eğitim merkezlerinde zihinsel engellilere göre yeterli materyal, eğitimci ve bina olmadığını kaydetti.

  “Eğitim dünya standartlarına getirilsin”

  Halk eğitim merkezlerindeki kursların zihinsel engellilerin sürekli eğitim almalarına yönelik açılması gerektiğinin altını çizen Dankaz, “Halk eğitim merkezlerinde engellilere göre bina ve eğitmenler yok. Zihinsel engellilerin eğitmenlerinin özel eğitim alması gerekiyor. İş eğitim okullarına giden zihinsel engelli çocuklar için 23 yaşından sonra halk eğitimdeki kurslara devam etmesi isteniyor. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün bununla ilgili geçen yıldan beri çalışması var ama hala hayata geçirilemedi” diye konuştu.

  Özel öğretim kurumlarında haftada sadece 2 saat bireysel eğitim verildiğini dile getiren Dankaz, bunun yeterli olmadığını söyledi. Dankaz, eğitimin dünya standartlarına getirilerek tam gün verilmesi gerektiğini kaydetti.

  Çocuklarının bakıma muhtaç olduğunu bu yüzden çalışmak zorunda kaldığını dile getiren Dankaz, “Bizim en büyük korkumuz bizden sonra ne olacakları korkusu. Eğitimle ne yapabileceklerini görüyorlar ve sosyal hayata o şekilde uyum sağlayabiliyorlar” dedi.

  0
  2014-07-02T02:43:13+02:00

  Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Raporla
  İptal

  Merhaba… Benim sormak istediğim zihinsel ve bedensel engelli bir çocuğun sağlık raporunda iki engelide belirtiliyor mu? Yoksa bir engeli belirtildiğinde her ikisinden de eğitim alabiliyor mu? Bizim eğitim aldığımız kurum illa her iki engelide belirtilmeli yoksa sadece belirtilen engel üzerine eğitim verebiliriz diyor. Ben anlayamadım çocuğa baktığınızda bile eğitim alması gerektiğini görüyorsunuz. Allah işlerimizi kolaylaştırsın…Şimdiden teşekkürler…

Bir Cevap Yazın


Yanıt vererek Hizmet Politikası kabul etmiş olursunuz.