Samed Selek kimdir?

Raporla
Soru

Lütfen bu soru ile ilgili eklemek veya paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi kısaca yazın.

Raporla
İptal

Otizmli ressam Samed Selek kimdir?

Cevaplar ( 3 )

 1. Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Raporla
  İptal

  Samed Selek 1999 İstanbul doğumlu. Samed’e 2,5 yaşındayken otizm tanısı konuldu. Erken teşhis sonucunda 3.5 yaşında özel eğitime başladı. O eğitimin her engeli aşacağı söyleminin haklılığını ortaya koyan resimler yapıyor. Ona artık “otizmli ressam” diyorlar. 12 yaşındaki Samed, resimde çok başarılı olmasının yanı sıra müzikte de yetenekli. Gitar, org, darbuka, ağız armonikası ve birçok müzik aletini çalabiliyor.

  Erken teşhis, eğitim ve de annesinin büyük çabaları sayesinde engelleri hiçe sayan Samed’in gösterdiği gelişim, aynı zamanda çocuğu otizmli olan aileler için de yön gösterici oluyor. Resim çalışmalarına devam ettiği sürece Samed’in ileride tanınmış bir ressam olacağına kesin gözüyle bakılıyor… Otizm tanısının ilk konulduğu yıllarda annesiyle bindiği toplu taşıma araçlarında hor görülen, onun farklılığını algılayamayan insanların tahammülsüz davranışları nedeniyle defalarca gözyaşı döken Samed, bugün o insanlara yaptığı resimlerle adeta karşılık veriyor. Otizmli ressamı hem daha yakından tanımak hem de eserlerini görmek için Zihin Engelliler Platformu’nun kurucusu Vefa Bilici’nin aracılığıyla Anadoluhisarı’ndaki evlerine misafir olduk…

  3.5 YAŞINDA 10 BİNDEN GERİYE SAYIYOR
  Samed’e 2.5 yaşındayken otizm tanısı konulmuş. Samed’in farklılığını ilk keşfeden, o dönem Selçuk Üniversitesi’nde çocuk gelişimi bölümünde öğrenim gören teyzesi olmuş. Anne Aysun Evkan, doktorların yönlendirmeleriyle vakit geçirmeden oğlunu 3.5 yaşındayken özel eğitime başlatmış. Aysun Hanım’ın anlattığına göre Samed’in o sırada okumayı bildiği farkedilmiş. Samed yine sayıları da kendi kendine öğrenmiş. Hatta 10 binden geriye doğru sayabiliyormuş. Oyuncaklara yüz çeviren Samed, eline her kalem geçtiğinde birşeyler çiziyormuş… 7 yaşında Rasathane İlköğretim Okulu OÇEM’de (Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi) eğitime başlayan Samed son 1.5 yıldır da kaynaştırma eğitimine alınmış.

  Samed’in profesyonel olarak resim eğitimi almaya başlaması ise 3 yıl önce ressam Defne Yasak’ın evinde gündelikçi çalışan Aysun Hanım’ın bir arkadaşı aracığılıyla olmuş. Aysun Hanım’ın arkadaşı, Samed’i anlatınca Defne Yasak görmek istemiş. Aysun Evkan “Bir gittik, bir daha da birbirlerinden ayrılmadılar” diye anlatıyor; Samed’le ressam Defne Yasak’ın “resim buluşmasını”. Aysun Hanım, daha önce Samed’e resim eğitimi aldırmak için çok girişimde bulunduğunu ancak kimsenin kendilerini kaale almadığını, ancak Defne Yasak’la Samed’in iyi bir diyalog yakaladığını söylüyor: “Defne hoca, Samed’e çok inanıyor. Ondan çok umutlu. Bu alanda yüksek öğrenim görmesi için çaba göstereceğini belirtiyor. Kendi sergisiyle birlikte Samed’e sergi açmayı düşünüyor. O yüzden Samed’in resimlerine fazla dokunmamamız, dağıtmamamız için bizi uyarıyor…”
  Görsel hafızası çok iyi olan Samed, 3-4 yıl önce gittiği yeri aynen resmedebiliyor. Candan Erçetin, Haluk Levent ve Ahmet Kaya dinlemeyi çok seven Samed, bu sanatçıların bütün ezgilerini ezbere biliyor.

  Otizmlilerin hayata katılması için yeterli çaba gösterilmediğine vurgu yapan Aysun Evkan, Samed’e ilk otizm tanısı konduğu yıllarda çok zorluklar çektiğini anlatıyor: “Arabamız yoktu. Hastaneye gitmek için otobüse, minibüse binerdik. Susmuyor diye tepki gösterirlerdi, Samed’i ağlatırlardı. İnin, taksiyle gidin diye azarlandım. Sanki çocuğun durumuyla ilgili benim bir kabahatim varmış gibi suçlandım. O kadar çok ağlattılar ki Samed’i şimdi Samed yaptığı resimlerle onları ağlatacak duruma geldi…”

 2. Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Raporla
  İptal

  teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın


Yanıt vererek Hizmet Politikası kabul etmiş olursunuz.