Depresyon felç sebebi midir?

Raporla
Soru

Lütfen bu soru ile ilgili eklemek veya paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi kısaca yazın.

Raporla
İptal

Uzman görüşlerini alabilir miyim?

Cevap ( 1 )

 1. Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Raporla
  İptal

  ABD’li uzmanlarca yapılan bir araştırmada, depresyonun kadınlarda felç riskini yüzde 29 arttırdığına dikkat çekilerek, araştırma süresince bin 33 kadının felç olduğu vurgulanıyor.

  Kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilerken depresyonun, sağlık konusunda da tehlikelere neden olduğu bildirildi. ABD’li uzmanlarca yapılan bir araştırmada, depresyonun kadınlarda felç riskini yüzde 29 arttırdığına dikkat çekilerek, araştırma süresince bin 33 kadının felç olduğu belirtiliyor.

  Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlanan ve 2000-2006 yılları arasında yürütülen, depresyon geçmişi olan 80 bin’den fazla kadının incelendiği bir araştırmada, depresyonun felç riskini yüzde 29 yükselttiği belirtilerek, araştırma süresince bin 33 kadının felç olduğu vurgulanıyor.

  “DEPRESYON GENEL SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR”

  BBC’nin yansıttığı araştırmada, doktorların, depresyonda olan kadınların genel sağlıklarını ihmal edebileceğinin farkında olmalarının gerektiğine dikkat çekildi.

  Araştırmada, depresyonda olan kadınların depresyonda olmayanlara göre, yalnız olma, sigara içme ve daha az fiziksel aktivite yapma olasılığının yüksek bulunduğu belirtilerek, aynı zamanda bu kadınların çok genç olmadığı, yüksek vücut kitle indeksi ve yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, diyabet gibi hastalıklarının bulunduğu ifade edildi.

  “ANTİDEPRESAN KULLANANLARDA RİSK ARTIYOR”

  Ayrıca, depresyon teşhisi konan ve araştırmadan önce iki yıl antidepresan ilaç kullanan kadınlarda, söz konusu hastalıkların görülme riskinin yüzde 39 olduğu belirtildi.

  Ancak araştırma lideri Doktor Kathryn Rexrode, ilaçların felç nedeninden çok bir kişinin çok hasta olduğunun göstergesi olduğunu ifade ederek, “İlaçların riskin başlıca nedeni olduğunu sanmıyorum. Bu çalışma, felç riskini düşürmek için insanların ilaçlarını almayı bırakmalarını tavsiye etmiyor” dedi.

  “SADECE DEPRESYONUN FELÇ RİSKİNİ YÜKSELTMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

  Öte yandan, İngiliz uzmanlar sadece depresyonun felç riskini yükseltmesinin pek mümkün olmadığını belirtiyor.

  İngiliz Felç Derneği kuruluşundan Doktor Peter Coleman, depresyonun çok ciddi bir durum olduğunu ve sağlık profesyonelleri tarafından tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

  Kaynak: ANKA (Londra)

Bir Cevap Yazın


Yanıt vererek Hizmet Politikası kabul etmiş olursunuz.