Beden Özelliklerinin Gülmece Malzemesi Olarak Kullanılması Doğru mu?

Raporla
Soru

Lütfen bu soru ile ilgili eklemek veya paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi kısaca yazın.

Raporla
İptal

Beden özelliklerinin, reklam, sinema, dizi, klip, skeç vb ortamlarda gülmece malzemesi olarak kullanılmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Cevap ( 1 )

 1. Lütfen bu cevabın neden rapor edilmesi gerektiğini düşündüğünüzü kısaca açıklayın.

  Raporla
  İptal

  Toplumsal algımızda ne yazık ki bedensel veya zihinsel yeti kaybı dış görünüşe karşı farkındalık ve algımız yetersiz ve yanlış bilgilerden dolayı önyargı ve ayrımcılığı da beraberinde getiriyor. Ülkemizde engellilerin makul uyumlaştırma çerçevesinde hayata tam katılımı eşit şekilde sağlanamadığı için insanların, küçümseme, ezik görme, yetersiz bulma, alay konusu yapma, basite alma, birey olarak kabul görmeme, bir ceza olarak görmesi vb gibi nedenlerden dolayı bedenseş özellikleri farklı olan kim yada ne olursa olsun komik bir durum ve gülmece malzemesi olarak kullanması doğru bir yaklaşım değildir. Empati kurarak kendisi için yapılmasını istemediğini hiçbir davranış veya sözlü ifadelerden kaçınmak ve benzer durumla karşı karşıya kalındığında ise mutlaka uyarmak gerekiyor.

  Toplumsal farkındalık ve algı arttıkça toplumsal değişimde olması gerektiği seviyeye ulaşacaktır. Hatta bu durum için linkteki sitede detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz: http://www.engelsizkariyer.com/Bolum.aspx?id=9
  http://www.yasadikca.com/engellilerle-360-iletisim-10197

Bir Cevap Yazın


Yanıt vererek Hizmet Politikası kabul etmiş olursunuz.